Berberin Okuma Kampanyası

Etki alanımızın farkına varmak ve bu etki alanı içinde BİZ’e hizmet etmek sevgi ve güvenle olur.

Çocukken çevresinde kimse onu okumaya yönlendirmedi; büyüyünce yapabileceği en anlamlı iş olarak berberliği gördü ve bir yandan berberlik yaptı, bir yanda fırsat buldukça kitap okudu. “Mahallemdeki çocuklar için ben ne yapabilirim,” diye düşündü ve berber dükkânının bir köşesini çocuk kitaplığı haline getirdi. Çocuklar tıraş olmak için dükkâna geldiklerinde kitapları görüyorlar ve isteyen çocuk kitap alıp evine götürebiliyor; ayda 10 kitap okuyana tıraş bedava. Önceleri kimse bunu ciddiye almadı, ama şimdi çocuklar tıraş olmak için kuyruğa giriyorlar. Esinlendiğim bu gazete haberini* neden önemli gördüm, düşündüklerimi kısaca paylaşmak istiyorum: 

  • Berberin davranışının arkasında iyi niyet var. Bu niyet, onun BİZ bilincini yansıtıyor. Berber, mahalle içinde yararlı bir iş yapmak, katkıda bulunmak istiyor. İçinde yer aldığı büyük resme hizmet etmek istiyor. 
  • Davranışını kendi etki alanı içinde, yapabileceği bir şeyi yaparak sergiliyor. Gücünün yettiği bir şeyi, kendi denetimi altında olan bir alanda sergiliyor. 
  • Enerji ve zamanını kendi ana babasını eleştirmeye, düzeni kötülemeye, kadere küsmeye, öfkelenmeye harcamıyor. Berber olmaktan mutlu, şükür duygusu içinde, sahip olduğu şeylere sahip olmanın sorumluluğunu duyarak eyleme geçiyor. (Burada şunu ifade etmek istiyorum: Gerçek ve sağlıklı şükür duygusu insanı mutlaka eyleme, parçası olduğun büyük resme hizmete götürür. GERÇEK ÖZGÜRLÜK kitabımda bunu daha ayrıntılı irdeliyorum.)
  • Niyetinin saflığının arkasında insan sevgisi ve güven duygusu var. Mahallesindeki çocukların okuyarak gelişmesinden kendisinin bireysel bir çıkarı yok, ama o çocukların gelişmesine katkıda bulunmanın hazzı var; insan sevgisi olmayan biri bu hazzı alamaz. Çocuklara güvenmeyen bir berber olsaydı, “çocuklar kitapları alırlar, bir daha bu dükkana uğramazlar,” diye düşünür ve böyle bir kitaplık oluşturma girişime kalkışmazdı. 

Etki alanımızın farkına varmak ve bu etki alanı içinde BİZ’e hizmet etmek sevgi ve güvenle olur. Ülkemizdeki milyonlarca emeklilerimizden diyelim binde onu, gerçek şükür duygusu içinde, köyündeki, mahallesindeki çocuklara, kadınlara, gençlere hizmet etmek için niyetinin saflığı içinde sevgi ve güven duygusu içinde eyleme geçse… Bu düşüncemi sizlerle paylaşmak istedim. Okuduğunuz için teşekkür ederim. 

Doğan Cüceloğlu (23.08.2015) 

Yorumlarınızı Paylaşın

GÖNDER

0 Yorum

  1. Henüz yorum yapılmamış.

İlgili kitaplar

Güncel Video

Çaresizlikten nasıl kurtuluruz?

‘İyimser’ ve ‘kötümser’ olmak arasındaki fark nedir? Çaresiz mi doğuyoruz? Neden depresyona giriyoruz?