Yaşam Yolculuğu

Cüceloğlu’nun Türkçe ve İngilizce dillerinde kırkı aşkın bilimsel makalesi yayımlanmıştır.

On bir çocuklu bir ailenin, on birinci çocuğu olarak Silifke’de dünyaya geldi. On yaşındayken annesini kaybeden Cüceloğlu ortaokulu Silifke’de bitirdikten sonra, subay ağabeylerinin desteğiyle gittiği Ankara Atatürk Lisesi’nde edebiyat öğretmeni Cahit Okurer’in teşvikiyle mühendislik okumaktan vazgeçip psikoloji alanına yöneldi. İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldu. Sonrasında ABD’de, Illinois Üniversitesi’nde Bilişsel Psikoloji (algılama, düşünme, iletişim) alanında doktorasını yaptı. Doktorasını takiben Türkiye’ye dönerek İstanbul Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Boğaziçi üniversitelerinde öğretim üyeliği görevlerinde bulundu. Fullbright Bursu’yla Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nde ziyaretçi öğretim görevlisi olarak bir yıl boyunca çalışmalar yaptı. 1980-1996 yılları arasında Kaliforniya Eyalet Üniversitesi, Fullerton’da görev aldı.

Cüceloğlu’nun Türkçe ve İngilizce dillerinde kırkı aşkın bilimsel makalesi yayımlanmıştır. Türkiye’ye 1996 yılında son kez dönen Cüceloğlu yaşamının sona erdiği 2021 yılına kadar Türkiye’de üniversite öğrencilerine, öğretmenlere, anne babalara ve yöneticilere yönelik çok sayıda seminer, konferans ve atölye çalışmaları düzenledi. Türk insanının düşünce, duygu ve davranışlarını bilimsel psikoloji kavramları içinde inceleyen 21 kitap kaleme aldı. 16 Şubat 2021’de, İstanbul’daki evinde 83 yaşında yaşama veda etti.

Doğan Cüceloğlu’nun yaşamına ilişkin detaylı bilgiye nehir söyleşi türünde Canan Dila tarafından kaleme alınan “Damdan Düşen Psikolog” kitabında ulaşabilirsiniz.

Güncel Video

Çaresizlikten nasıl kurtuluruz?

‘İyimser’ ve ‘kötümser’ olmak arasındaki fark nedir? Çaresiz mi doğuyoruz? Neden depresyona giriyoruz?