Her Zaman Dinledim Onun Hayallerini, Hiç Geçiştirmedim!

"Kendini tanımanın ötesinde kendinin güçlü ve zayıf yönlerini tanıyan ve gönlünün muradını keşfetmiş bir çocuk yetiştirmek. Bir anne ve baba için en önemli ve en zor iş."

Kolay değil! Özü yaşatmak ya da öldürmek anlamına gelecek kadar önemli, çok ama çok zor bir karar. Bu aileyi tebrik ediyorum. Çocuğunu tanımak, onun özüne inanmak ve güvenmek bu olsa gerek! Bana yazılan mektubu aşağıda paylaşıyorum:

**

Hocam benim oğlumda çok hayal kurardı ben ve babası hep dinlerdik. Küçüklüğünden beri icat peşindeydi. Derslerinde iyiydi. Lise sona giderken, beni okuldan alın açık öğretime kayıt yaptırın, dedi.

Dünyam yıkıldı; oysa ki yüksek bir puanla yerleşmişti o liseye. Projesi vardı ve öğretmenleri hiç destek olmuyordu. Anadolu lisesiydi devamsızlık yapmak zorunda kalıyordu.

Anne lütfen benim hayallerim var, dedi ama içim kan ağlıyordu! Öğretmenler karşıydı açık liseye, ama hayalleri için onu dinledik ve son senenin son döneminde açıktan okudu ve projesini bitirdi.

Amerika’daki yarışmalara başvurdu ve finale kaldı. O kadar sevinmiştik ki! Onun sevincini görmek çok güzeldi!

Projesine sponsorlar bularak Amerika’ya gitti. Orda on beş gün kaldı. Geldikten sonra üniversite sınavına girdi ve istediği üniversiteyi de kazandı. Bu sene üniversite başlıyor ve çok mutlu; “Ben hayalimi gerçekleştirdim anne,” diyor.

Kardeşi var, o da abisini örnek alıyor. Ve acayip kendine güvenen, istedim mi yaparım, diyen bir genç oldu. Her zaman dinledim onun hayallerini, hiç geçiştirmedim hocam; şimdi meyvelerini topluyoruz.

**

Kendini tanımanın ötesinde kendinin güçlü ve zayıf yönlerini tanıyan ve gönlünün muradını keşfetmiş bir çocuk yetiştirmek. Bir anne ve baba için en önemli ve en zor iş. Başarmışlar. Anne ve babayı huzurunuzda tebrik ediyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum (19.09.2019)

Yorumlarınızı Paylaşın

GÖNDER

2 Yorum

  1. ElifÇok güzel heyecanla okudum bu kadar kendinden emin olmak çok güzel.
  2. HülyaÇok güzel biz bu kadar başarılı olamadık

İlgili kitaplar

Güncel Video

Çaresizlikten nasıl kurtuluruz?

‘İyimser’ ve ‘kötümser’ olmak arasındaki fark nedir? Çaresiz mi doğuyoruz? Neden depresyona giriyoruz?