Doğan Cüceloğlu Sordu: Başarı Üzerine…

"Soru: Sizce, bizim insanımızın gözünde, başarılı kişi kimdir?"

Geçtiğimiz ay boyunca sorumuz “Sizce, bizim insanımızın gözünde, başarılı kişi kimdir?”di. Bu soruya verilen tüm yanıtlar aşağıda. Bu tip soruları yanıtlamak ilginizi çekiyorsa anasayfanın alt kısmındaki forma yeni sorumuzla ilgili siz de fikrinizi yazabilirsiniz.

Soru: Sizce, bizim insanımızın gözünde, başarılı kişi kimdir?

Cevap: Bence bizim toplumumuz başarılı insan için şunu düşünüyor: başarılı insan herşeyden soyutlaşıp çalışan ve yüksek yerler kazanmaya çalışan ve bunu başardığında diğerlerine nispet yapan insandır… (Bu aralar bunu düşünmekteyim..)

Cevap: Çok para kazanan

Cevap: Saf insandır.

Cevap: Bizim insanımızın gözünde başarılı kişi üzülerek söylüyorum. Mevki, para kariyer sahibi ve nasıl olursa olsun bir şekilde zirvede olan kişiyi başarılı olarak gördüğünü düşünüyorum. Benim için başarının tanımı çok farklı. Ben bilinciyle değil, biz bilinciyle hareket eden, gelişen, okuyan, paylaşımcı kişiler benim gözümde başarılıdır. Kendi çıkarları kadar toplumun tüm canların çıkarlarını dikkate alan kişi başarılı kişi diye tanımlayabilirim.

Cevap: Parası bol veya sohretli kisiler basarılı kişidir

Cevap: Planlı programlı hareket eden çalışmalarında titiz davranan,özgüveni gelişmiş kişilerdir.

Cevap: Başarıyı yakalayan kişidir

Cevap: Çok çevresi ve parası olan kişilerdir, bizim insanımızın gözünde.

Cevap: Bizim insanımızın gözünde başarılı kişi meşru olmayan işleri kılıfına uydurupta yapan yani işleri kendi kıvrak ve kurnaz zekasıyla çözümlenmiş gibi gösteren kişidir.

Cevap: Bizim insanımızın gözünde başarılı kişi o işi başarmış kişidir.Öyle ya da böyle işi yapmış kşiye başarılı deriz ancak o işi nasıl başardığıyla,kazanç sağlarken neleri kaybettiğiyle pek ilgilenmeyiz.

Cevap: Çoğunda hayır ama hiç de yok değil

Cevap: BAŞARI=FONKSİYON(PARA,ŞÖHRET) para =fonksiyon(dolandırıcılık, hırsızlık…) şöhret = fonksiyon(çevre, kepazelik,dalkavukluk…)

Cevap: Erdem,ahlak ve insani olmayan değerleri taşıyıp da kısa vadede başarılı olan; ancak uzun vadede kaybeden insan tipi…

Cevap: Merhaba, malesef bizim halkımızın birçok kesimi paraya,mala mülke,arabaya ve dış görünüşe aldanıyorlar.İnsanları dış görünüşleri ile ele alıyorlar.Acı gerçeklerden hep kaçan bir millet olduk.Kendi kimliğimizi vede düşüncelerimizi ifade edemez, güçlülerin (parası) olanların ülkesi olmuş durumdayız. Bence başarılı kişi; Her türlü koşullara göğüs gerip hayat ile mücadele etmesini (doğru yollardan)bilen,kimsenin kalbini kırmamaya özen gösteren ve sürekli kendini yenileyen kişidir. Makam,para ve şöhret başarı olmamalı.Bir çok gencimiz malesef bayanı bayı yalan ve geçici şeylere aldanıyor ve başarı sayıyor.

Cevap: gerçekleri görmeyi başaramasa bile bu uğurda çaba sarf eden insandır.

Cevap: Bizim insanımızın bir ferdi olarak bence; hayatın sonlanma anında insanın kendi hayatına baktığında “Evet ya işte bu hayatı ben yaşadım, bu benim hayatımdı” diyebiliyorsa ve eğer bir inanca sahip olupta onun gereğinide yerine getirmiş olmakla “oh be diğer tarafı da kurtardık” ümidini içinde hissedebiliyorsa işte başarı odur.

Cevap: Bence insanımızın gözünde başarılı kişi; yolunu bulup(bu yolun niteliği aslında pek de önemli değil) parasını kazanan kişidir. Yani köşeyi dönen kişidir.

Cevap: Bizim insanımızın gözünde tek bir başarı yoktur bence. başarı herkesin kendi değer yargısına göre değişir. Birisine göre başarılı olan şey ötekine göre olmayabilir. Aslında başarılı kişinin başarısının sana ya da bana ne gibi faydası olabileceği ile ilgilenir bizim insanımız. O anlamda güncel sorunlarla ilgili olmayan başarılarda güncelliğin gerisinde kalmaktadır.

Cevap: Parayı çok kazanabilen kişidir

Cevap: O insan bizim insanımızın gözünde; mühendis veya doktor olabilmiş, insanların -başta anne babasının- gözüne girebilmiş, tabi bir de gençliğinde bütün derslerinden 5 alabilmiş insandır. Bu hayatımızı ne kadar yaşanılmaz hale getirse de böyle işte… Belki de böyle olamadığım içindir bu sitem… Bence başarılı insan hayatla barışmış insandır. Çünkü hayatla barışmak en güç iş böyle bir toplumda.. Çünkü her geçen gün çevre insanı hayata daha da küstürüyor bence ve onunla barışmak her geçen gün daha da zor oluyor.. Ama bizim insanlarımız bunu bir türlü görmüyor.. Her geçen gün hayata daha fazla küsüyor ve küstürüyor.. Başarılı insan yaptıklarını zannederek insanları hayata küstürüyor ve küsüyor… Bu zincir iç içe devam ediyor…….

Cevap: Makam sahibi, zengin, lüks arabaya binen, lüks yaşayan. Not: Toplum böyle düşünsede ben böyle düşünmüyorum…

Cevap: Kimi insanların bakış açısına göre erkeğin kadın üzerinde egemen olması,kimilerine göre kariyer sahibi çalışkan modern insanlar.

Cevap: Bir yer edinmiş iyi mevkide olan. Kendini ispat etmiş. Çok çalışan. Daha çok insanlarımızın gözünde “yüz” önemlidir bence. Ama ben öyle düşünmüyorum. Bence çalışıp başaran, makam mevki konuşunda kendini başkasından üstün olarak düşünmeyen asıl başarıyı elde etmiştir.

Cevap: Kendini iyi satan,reklamını iyi yapan,konuşan ama iş yapmayan kişi .İnsanlar artık gerçekleri göremiyor gibi ,bazen kim doğru kim yanlış karıştırıyoruz.

Cevap: Yapabildiğinin en iyisini yapan veistyerek çalışan başarılıdır

Cevap: Çok basit paralı herkes:)

Cevap: Başarı; bizim insanımızın gözünde manevi yapılanlar degilde, sadece maddi olarak yapılanlardır

Cevap: Tuttuğunu koparan ve sonuca ulaşan kişidir.

Cevap: Tuttuğunu koparan insandır. Her şartta kazanan insandır. Zengin insanda çoğu zaman başarılı olarak görülür…

Cevap: Bizim insanımızın gözünde ÖSS de cok yuksek puan almış çok gözde bir üniversiteyi bitirmiş, ya da ticaret hayatında üst noktalara ulaşabilmiş kişidir. Kısacası maddi acıdan rahat olan kimseler bizim insanımızın gözünde çok başarılıdır. Tabi haklılık payı var ama acaba bu insanlar zirveye çıkarken anne babalarını, eşlerini çocuklarını arkadaşlarını hayatının neresinde bırakıyor bu noktaya değinilmiyor.

Cevap: Çok para kazanan kişidir

Cevap: Mevki sahibi dinibütün işini bilen para kazanan biri

Cevap: İyi para kazanan yüksek makamda oturan iyi evi ve arabası olan dır

Cevap: Atatürk

Cevap: Öğretmenler çünkü hem bizleri eğittiği için hem de topplumda farklı bir yeri olduğu için sizin karabük verdiğiniz panele öğrenci olarak katıldım çok zevk aldım teşekkürler

Cevap: Hasan Tahsin

Cevap: Bence işinde en yüksek seviyelerde olan fakat hayatında mutluluğu yakalamamış, veya en yüksek seviyede öğrenimini bitirmiş biri fakat hiç sosyal hayatı ve arkadaşı olmayan insanları başarılı görebilirler…

Cevap: Başarılı insan kendine hedefler koyan ve nekadar zorlukla karşılaşırsa karşılaşsın hedeflerinden vazgeçmeyen kişidir

Cevap: Bence bizim insanımız gözünde başarılı insan en büyük yerde okuyon doktor hakim avukat olmuş insandır ve böyle insanlar hep başarılı olur. Ben 15 yaşındayım ve lise bir e gidiyorum bana göre başarılı kişi dilediği mesleğiğ yapan kişidir yani elinden gelenin en iyisini yapan kişidir

Cevap: Bizim insanımıza göre başarılı kişi össyi kazanan kişidir bende bi öss öğrencisi olarak herkes bana takmış durumda ama bana sorarsanız başarılı kişi yaptığı iş ne olursa olsun en iyi şekilde yapan ve yaparken de zevk alan kişidir…teşekkür ederim

Cevap: Gönlünün muradına eren kişidir

Cevap: Bence başarılı insan çalışan kendine güveni olan ve zekasını kullanıp hırsla çabalayandır

Cevap: Toplum üzerindeki baskısıyla kendini kanıtlayan

Cevap: Bizim insanımızın gözünde başarılı kişi çok parası olan kişidir hocam. Artık herşey parayla ölçülüyor malesef. İnsanlık ikinci planda ne yazık ki! Üzgünüm ama gerçekler bunlar…

Cevap: Nasıl ve ne şekilde olursa olsun çok para kazanan,sosyal statüsü yüksek olan kişiler çevremde başarılı olarak nitelendirilmektedir. Fakat ben böyle düşünmüyorum. Bence başarılı kişi kendisine ve çevresine saygılı,hoşgörülü,öğrenmeye ve öğretmeye çalışan,yaşamayı ve yaşadığı hayattan zevk alan kişidir.

Cevap: En çok paraya, güce sahip olanlarla toplumun , çevrenin onun için oluşturduğu kılıfa en çok girmek isteyenler ve bunu yapabilenler bizim insanımızın değer sistemine göre başarılıdırlar

Cevap: Çoğunluk için Atatürk

Cevap: Mevkisi ve para kazancı çok olan kişi

Cevap: bence en başarılı insan 40 yıldır Ankara Sitelerde Mobilya atölyelerinde geçe gündüz çok çok düşük bir ücretle (boğaz tokluğuna bile değil)ağaçla boğuşan ağaç ustası eniştemdir.ama başkalarına sorarsanız çok zengin biri, yüksek devlet memuru, vs. başarılı olanlar onlar der hayır değil

Cevap: Yüksek mevkide olan insanlar maalesef. Benim için ise kendini her konuda yetiştiren ve yetiştirmeyi amaçlayan insandır.

Cevap: Bana göre bizim insanımızın gözünde başarılı insan gerçekten herşeyi mükemmel yapan insan değil,parası olan zengin olan kişi başarılı sayılıyor.en azından benim çevremde gözlemlediğim kadarıyla malesef öyle.

Cevap: Malesef ki cok para kazanmis , belli mulklere sahip olmus kisilerdir ama bence insanlarin sevgisini ve saygisini kazanmis , ayni zaman kendini kulturel anlamda yetistirmis kisiler basarilidir

Cevap: Para kazanan ve mevki sahibi olan kişi

Cevap: Köşeyi dönmüşlerdir sayın hocam

Cevap: Bir şekilde! Zengin olmus,ahlaki değerleri,kulturu,yasamı cok onemli olmayan insanlar….

Cevap: Mutlu kişidir…

Cevap: Bence ilk olarak medyanın türk toplumunun önüne başarılı olarak yansıttığı kişiler toplumun gözünde de başarılı kişilerdir.ayrıca kendi emeği ile değil de başkalarının omuzlarına basarak bir yerlere gelmiş insanlar bizim insanımızın gözünde başarılı kişilerdir

Cevap: Genelde bizim düşünemedigimizi düşünen veya yapamadıklarımızı yapan kişiler

Cevap: Maddi manevi değerleri dengede tutabilen kişi bizim insanımızın gözünde başarılı kişidir. Tabi ki ben böyle düşünmüyorum

Cevap: Başarılı ama ahlaklı olmayabilir.başarılı ama dürüst olmayabilir.herşeye sahip olabilmek için herşeyi deneyebilir.işte budur bizim insanımız için yani bizim için.

Cevap: Kalıplara uyan kişidir ne yazık ki!…

Cevap: Ya çok parası ya da yüksek mevkisi olan insan

Cevap: Zengin,yakışıklı veya güzel kişi

Cevap: Zamanı,parayı iyi kullanan, ne yaptığının ve yapacağının gerçekten farkında olan kişidir.

Cevap: Köşe dönmeyi başarmış medyatik kişiler maalesef

Cevap: Bence başarılı insan kendine güvenen, kendini bilen insandır. Gerçekten kendini bilen ve özgüveni olan her insan başarılı oluyor hayatında. Çünkü her zaman hedefleri, amaçları, hayalleri ve beklentileri oluyor. Durmaksızın uğraşıyor çünkü kendine inanıyor. Özüne sevgi ile verilmiş inançlarının arkasında durmayı başarabiliyor. Bizim insanımızın gözünde ise üst düzey olmuş insanlar başarılılar,yani üniversite okuyan master yapan açıkcası birşey olabilmiş insanlar başarılılar. Diğerleri ise başarısız.

Cevap: Bizim insanımızın gözünde başarılı insanın ya parası olacak ya da statüsü. Maalesef başarınızı başka türlü kanıtlayamıyorsunuz.

Cevap: Bu ülkeye en güzel şekilde hizmet eden kişidir.Cevap: Kendisini dünyada ölumsüz yapan kişidır..bu benım gözümde..Fakat bızım ınsanımız gözunde parası olan.

Cevap: Çok bilmiş gibi gözüken ve çok konuşan insanlardır

Cevap: Para her şeye kadirdir

Cevap: Para kazanma yollarını bilendir

Cevap: Bu toplumda yaşıyan biri olarak, benim hissetiğim başarı ile ilgili insanların düşündüğü şu. Söz konusu olan hedefe yönelik geçerli kurallar her neyse insanların bunu sorgulamadan yerine getirmesi ve hedefi elde etmiş olması. Bunu yapan kişi başarılı ve itibarlı oluyor. Sorgulayan red eden aşağılanarak, dışlanıyor. Böyle yapanlar zayıf, aciz görülüyor. Diğerleri ise başarılı ve güçlü görülüyor.

Cevap: Maalesef nasıl kazanıldığı önemli olmayan, sadece bol paraya sahip olmak.

Cevap: Maalesef “para kazanan”dır..

Cevap: Bence yanlış ama etrafı dinliyorumda,parası,son model arabası iyi giysisi olan,tabi ben kasabada yaşıyorum.bence hayatın şartlarına uygun evini idare eden hep yukarı değil, arada aşağı bakmasını bilen, böyle evlat yetiştiren, kendinden başkalarınıda düşünebilen, sevmeyi, paylaşmayı, taktiretmeyi bilendir

Cevap: Boynunda kravatı,takım elbiseli,parmakla gösterilen insanlar.tabi gerçek bu mudur?Tartışılır

Cevap: Hiç kimse

Cevap: Parası ve mevkisinin yüksekliği başarını belirler

Cevap: Bizim insanımızın gözünde başarılı insan, sadece fiziksel özelliğinden dolayı ağzımızın suyu akarak izlediğimiz ama Cumhuriyetimizin kuruluş tarihini bile bilmeyen mankenlerimiz, sadece bir kenarda oturmasına izin verdiğimiz değerli sanatçılarımız dururken sırf birkaç abuk yarıştırmada an’lık heyecanlarımız için desteklediğimiz sanatçı müsvetteleri, hala niye o koltuklarda niye oturduklarını bilmediğim birkaç siyasetçimiz ve daha kendilerinin bile ne yapmaya karar veremedikleri, verseler bile kendileri için bile faydalı olamayacak insanlarımız… Evet maalesef biz Türkiye Cumhuriyeti’nde bu insanlara başarılı insan diyoruz..

Cevap: Bence bu zamanda iyi bir çocuk yetiştirebilirsem eğer bu benim için büyük başarıdır.

Cevap: Bana göre idealist insanlardır.Fakat bugün kü toplulumuzda medyatik insanlar başarılı gösteriliyor.

Cevap: Statüsünü yükselten, parası olan ancak paraya değer vermeyen gibi görünen, şov yapan(şov yaptığını anlamayanlar tarafından)sözü geçen kişiler vede ensesi kalınlar

Cevap: Bakan göze göre değişir.Göze, Allah’ın nuru tanıklık ediyorsa , başarılı kişi özündeki cevheri ortaya çıkarma çabasında olandır.Şayet göz kapalı, yalnızca kendi benliğine kapılmış ise o gözde başarılı olan yine kendisidir.Çünkü o gözün kendi sahte benliğinden başka bir başarı görmesi mümkün değildir.

Cevap: Bizim insanlarımızın gözü kapalıdır bu tür değerlendirmeler yapmaz: ancak çıkarı varsa başka siz onun gözünde başarılısınızdır….

Cevap: Toplum önünde popülerite elde etmeyi başarmış, şartlarını doğru yer ve zamanlarda ortaya koymuş ve kendine güvenen insandır fakat söz konusu toplum türkiye olunca işler deişiyo tabiiki.. kimden çıkarın varsa o başarılıdır!

Cevap: Bizim toplumumuzun gözünde; Makam, mevkii, para, şöhret ve güç sahibi kimseler başarılı kimselerdir.

Cevap: Paran varsa başarıya ulaşmışsındır çünkü para eşittir başarı diye biliniyor malesef yada iyi bir işin varsa ozamanda başarılısındır. paran ve mevkin varsa en büyük sensindir…diye bilinir

Cevap: Zengin ve güçlu insan

Cevap: Başarılı kişi parası olan kişidir bu bence değil tabi yaşadıklarımdan anladığım

Cevap: Maalesef bizim insanımızın gözünde başarılı kişi,her koşulda işini yürüten, her devrin adamı dediğimiz türden kim güçlüyse onun yanında olan, kendi çıkarı için her yolu kabul edilebilir gören kişidir.

Cevap: Çalışkan ve zekidir.

Cevap: Maalesef, Para kazanan kişi.

Cevap: Baskıcı niteliğiyle insanları kendine bağlayan, herkesin içinde korku filizlendirerek saygı ortamını sağlayan ve sadece günün popülaritisine ayak uydurabilen insandır.

Cevap: Çok parası olandır

Cevap: Kendini yetiştiren ve saygılı olan

Cevap: Makam mevki sahibi olan kişi

Cevap: Bazı insanlar bir şeyi hayal ederek ona ulaşmak için çaba sarf eder ve başarır. ama bazı insanlar sadece hayal eder sanırım bizim insanımız daha çok sadece hayal etmekle ilerlemeye çalışıyor ve başaramıyor.

Cevap: Merhameti yok sayan, Allah’ı unutmuş acı çektirmeyi seven, yalan söylemeyi iyi kullanan, kendine kendini beğenme hakkı tanıyan, her doğru bilinenden sonra bunu güç olarak kullanmaya çalışan kişi, vicdan zazbı hissedemeyen kişi ve bunun farkında olmayan kişi, zikri (okumadan,gözlemlemeden,)olmadan fikri olan kişi,kısacası kendilerini en iyi kandırabilme gücüne sahip olan kişi kötü niyetin temsiliyle kendini karanlığamı bırakır!!!

Cevap: Parası olan kişidir.

Cevap: Çok para kazanan kişidir…

Cevap: Bence toplumun gözündeki başarılı kişi,zengin olan kişidir.O parayı nasıl kazandığının ya da nasıl bir hayat yaşadığının hiç bir önemi yoktur.Cüzdanın ne kadar kabarıksa,şahsiyetin de o kadar değerlidir.

Cevap: Fazla konuşup az iş yapanlar

Cevap: Bir genelleme yapmayacağım… Ben de toplumun bir üyesi olarak diyorum ki; Kendi yaşamımda, görüşmesem dahi sevgiyle hatırladığım insanlar başarılı kişilerdir Kısa yaşam deneyimimde başarılı bulduğum kişi kişilerin isim yapmış kurumsal bir işletmede, çok iyi bir mevkiide olduğunu da eklemek isterim. Yine başarısız bulduğum kişi de benzer konumdaydı. Farkında olmadan yüksek mevkii(etiket), zengin(para) sahibi insanlara karşı önyargı oluşmasın!

Cevap: Çok para kazanan

Cevap: Mevki sahibi olmuş. Maddi geliri iyi olan.

Cevap: Okumuş adam olmuş,meslek sahibi evi,arabası olan parası olan kimseye minnet etmeyen kişi bizim insanımızın gözünde başarılı

Cevap: Hiçbir çaba göstermeden torpilli tarafından makam sahibi olmuş kişileri başarılı olarak görürler

Cevap: ‘Para kazanmak için her yol mubahtır’ diyerek para kazanan..

Cevap: Başarılarını insanların takdir etmesinden ziyade,başarılı olduğunu düşünüp kendisini takdir eden,bu şekilde düşünüp,insanların da bu şekilde düşünmesini sağlamak amacıyla gerçekten başarılı olsa ya da olmasa da kendini çevresine bir şekilde sunup gündemde kalmayı başaran kişidir.

Cevap: Başarılı kişi! Türk toplumunun başarı anlayışı istisnalar olsa dahi çoğunlukla maddi alanlarda doyuma ulaşmış insanlar olarak görülür. Çok para kazanmak, toplum içerisinde geçerli kabul edilen mesleklerden birinde olmak vb gibi. Ancak kendi içinde uyumlu olması, yaptığı işle uyum içinde mutlu olması önemli değildir.

Cevap: Siyasi yönden itibarlı, önüne çıkacak herkesi amaçları doğrulutusunda ezip geçen, sert bakışlı,karizmatik !!! kişlerdir.YANİ PARALI

Cevap: Kolay yoldan para kazanmaya çalışanlar

Cevap: Etiket sahibi olan kişi başarılıdır. Bir zamanlar birisi bana demişti; her şeyin olabilir ama dünyada etiketin yoksa bir hiçsin ve ben hiç bir zaman etiket sahibi olmayı düşünmedim. Bundan sonrada düşünmüyorum.

Cevap: Günümüz türkiyesinde başarılı kimse; bir işe sahip yani çalışabilen, ailesinden ekonomik anlamda bağımsızlığını kazanabilmiş, evli ve çocuk sahibi, mutlu ve huzurlu insanlardır. Olması gerekenden bahsetmiyorum. Varolan durumu vurgulamaya çalıştım. bireysel düşüncenin tam tersi; toplumun düşüncesi ön planda…Toplumsal beklenti…

Cevap: Çok para kazanan, malı, mülkü olan, mevkisi, statüsü olan kişiler başarılı olduğu tanımlanmakta, bunların elde edilmesi insanlar için amaç ve başarılı olma ölçeğidir.

Cevap: Kendini ifade edebilendir.

Cevap: Güç sahibi kimse o toplumda karizmatik kimse o.

Cevap: Önemli bir şirkette yönetici olmayı başaran kişi; bana göre her açıdan sağlıklı bir ailesi olan.

Cevap: Bizim insanımıza göre başarılı olan kişi çok para kazanan kişidir. Yanlış bir düşünce olsa bile insanlarımızın çoğu böyle düşünüyor.

Cevap: Annesinin babasının sözünü tutan, doktor, öğretmen vb. gibi meslekler edinmiş kişiler başarılı kişi olarak biliniyor. Ama kendi kişiliği ile var olmak için ayakta durmak önemli değil bizim toplumumuzda.

Cevap: maalesef cebınızdekı parayla basarılı olup olmadıgınız degerlendırılıyor. gercı dogrusunuda kaç kısı bılıyor kı… bence basarılı kısı dogan beyınde tabırıyle coskulu ve anlamlı yasayan kısıdır.

Cevap: Ne şekilde veya hangi yolla olursa olsun, parası olan yada işimizi yaptırabileceğimiz, bir çıkar sağlayabileceğimiz herhangi bir mevkide bulunan, biraz ulaşılmaz, biraz ukala, iyi giyimli, toplumda tanınan kişi…………

Cevap: Sosyal statüsü iyi pozisyonda olan kişiler başarılı olarak addedilirler. Çevrelerinde de iyi bir yalaka takımı oluşur.

Cevap: Hayatın her alanında başarı için çalışan ve çalıştığının karşılığını alan insandır.

Cevap: İyi para kazanan, işini iyi yaptığı düşünülen, iyi bir yerde oturan….(ama hiç)

Cevap: Her ne kadar bazılarının gözünde parayla ölçülse de başarı. Aslında dürüstlüğün, çalışkanlığın ve sabrın eseridir, insan olanın gözünde. Bizim insanımız, farklı kültürlere sahip olduğundan, başarıyı da farklı adlandırır. Kimine göre köyünden çıkıp şehre yerleşmiş bir insan başarılı görünürken, kimine göre de üniversite okuyan başarılı görünmekte. Sonuçta her ikisinin de özü çalışmaktan geldiği için; Bizim insanımıza göre başarı, çok çalışmanın sonucu olarak görünür diyebiliriz.

Cevap: bizim insanımız.

Cevap: Çok para kazanan ya da mevki sahibi olabilmiş kişiler

Cevap: Başarıya tapan bir milletiz bence basarili kisi kendinin farkinda olan ve bu bilincini hayatin her alanina yansitandir.

Cevap: Bence bizim insanımızın gözünde başarılı insan amacına ulaşmış insandır. beyninin her iki yarısını da iyi kullanan insandır. Sadece kendisi için değil başkaları için de bir şeyler yapmış, başkalarına yarar sağlamış insandır.

Cevap: Parası , şöhreti olan, nufusu olan, geleneklere baglı olan!!! yaslanacak “duvarı” olan, medyatik olan….Cevap: iyi para kazanan kişi toplum gözünde başarılıdır. Bana göre

Cevap: Ne yazık ki, toplumuzda başarılı insan, ya mevki sahibi, ya çok para sahibi ya da bunların her ikisine birlikte sahip olan insan olarak algılanmaktadır.

Cevap: Bu soru ancak ülkemizin genelinde yaygın olarak kabul görmüş, toplumsal değer yargılarımız veri alınarak yanıtlanabilir. Bizim insanımızın gözünde başarılı kişi, çağının erdemlerini kendi benliğine ve çevresine dürüstçe yansıtan; yararlı ve bir o kadar da mutlu olan kişi değildir elbette. Öncelikle zengin-tek belirleyici ölçüt paradır çünkü-ve zenginliği ölçüsünde de popüler olan kişidir başarılı insan. Genel kanıya göre, bu iki unsurdur kişiyi yaşamsal hedeflerine ulaştıran ve başarılı kılan. İkisiyle de bu ülkede elde edilemeyecek şey yok gibidir.

Cevap: Zengin kişi

Cevap: Bizim neslin değil ama şimdiki gençler için ekonomik güç=Başarı. Ve maalesef bunun hiç bir kuralıda yok.İnsanı insan yapan değerler için “o da neymiş” diyebiliyorlar.

Cevap: Bizim insanımızın gözünde başarılı kişi, elinde ne kadar parası, evinde kaç eşyası olan yani malı mülkü yerinde olan insan başarılıdır. Bizim insanımız sadece görünen başarılarla ilgilenir. Yani maddi başarılarla. Halbuki manevi başarılar insanın kazandığı maddi başarılardan daha önemli.

Cevap: İnsanımıza göre: parası çok olan, rahatlık içinde yaşayabilen, belli bir kariyere ulaşmış kişidir. Bana göre ise huzurlu olmaktan geçer başarılı olmak.

Cevap: Sanırım zengin olanlardır. Akademik kariyer sahiplerine bile, okuyunca, ne kadar kazanacaksın sorusu sorulduğuna göre…

(03 Aralık 2005) 

Yorumlarınızı Paylaşın

GÖNDER

0 Yorum

  1. Henüz yorum yapılmamış.

İlgili kitaplar

Güncel Video

Çaresizlikten nasıl kurtuluruz?

‘İyimser’ ve ‘kötümser’ olmak arasındaki fark nedir? Çaresiz mi doğuyoruz? Neden depresyona giriyoruz?