Torunlarına Bakmak Zorunda Kalan Büyükanne ve Büyükbabalar

"İki ortamı çok önemsiyorum: 1-Çocuğun içinde yetiştiği aile ortamı; 2- Çocuğun eğitildiği okul ortamı."

Dün sabah (12 Temmuz 2017, Çarşamba- saat 10) “BBC International” haberlerinde dinledim: Amerika’da çocukları uyuşturucu kullanıp komaya girip, kurtulamayıp öldüğü için torunlarına bakmak durumunda olan iki milyondan fazla büyükanne ve büyükbaba var.

ABD’de gençlerin çoğu uyuşturucuya lise çağında arkadaşları aracılığıyla başlıyormuş. Komaya girip ölenlerin pek çoğu bir kaç kez hastanelik olup, tedavi görüp yeniden başlıyormuş. Geride bıraktıkları çocuklar evlilik dışı olduğu gibi evlenip boşanmış anne babaların da çocukları.

Sunucunun mülakat yaptığı kişiler normal eğitimli, orta sınıf vatandaşlar göründü bana. Yani fakir, eğitimsiz insanlar değillerdi. Ölenlerin arkada bıraktıkları çocuklara büyükanne büyükbaba bakmayı kabul etmez ise devlet koruması altına alıp onları yurtlara yerleştiriliyor.

Bu durumda olan büyükanne büyükbabalar dernekler oluşturmuşlar bir araya gelip dertlerini paylaşıyorlar, aralarında dayanışma sağlıyorlarmış.

**

Her toplumun sorunları var; ekonomik refah içinde olmak tüm sorunların çözüleceği anlamına gelmiyor. ABD’de gittikçe bireyselleşen bir toplum var. Yaşamanın heyecanını ve anlamını arkadaşlarıyla birlikte uyuşturucu çekmekte bulan gençlerin sayısı çoğalıyor; anlamı uyuşturucuda bulan bir nesil yetişiyor. Bunun iyi incelenip anlaşılması gerekiyor.

İki ortamı çok önemsiyorum: 1- Çocuğun içinde yetiştiği aile ortamı; 2- Çocuğun eğitildiği okul ortamı.

Okul başarısını ve meslek başarısını çok önemseyen bir toplum olma yolundayız. Bu eğilimi sağlıksız buluyorum. Çocuğun içinde yetiştiği aile ortamı ile ilgili olarak GELİŞTİREN ANNE BABA kitabını yazabilmiş olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu kitap sayesinde “evlilik ve aile başarısı”nın önemini anlatma fırsatı bulduğumu düşünüyorum. Size ve sevdiklerinize anlamlı, coşkulu ve güçlü bir yaşam dileğim ve selamlarımla!

Doğan Cüceloğlu (13.07.2017)

Yorumlarınızı Paylaşın

GÖNDER

0 Yorum

  1. Henüz yorum yapılmamış.

İlgili kitaplar

Güncel Video

Çaresizlikten nasıl kurtuluruz?

‘İyimser’ ve ‘kötümser’ olmak arasındaki fark nedir? Çaresiz mi doğuyoruz? Neden depresyona giriyoruz?