Çocuğum Ders Çalışmak İstemiyor, Ne Yapayım?

"Çocuğum hiç ders çalışmak istemiyor; üzerine gidince aramızda gerginlik oluyor ve biraz üsteleyince çoğu kez ipler kopuyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Bana yol gösterir misiniz?" 

Lütfen aşağıdaki araştırmaya katılın! Çok sayıda anne ve baba bana yazıyor, seminer sonrası el kaldırıyor, yolda tanıyıp durduruyor ve özürler diledikten sonra aynı soruyu soruyor; değişik şekillerde söylenebilir, ama sordukları sorular özet olarak iki başlık altında toplanabilir: 

  1. Çocuğum hiç ders çalışmak istemiyor; üzerine gidince aramızda gerginlik oluyor ve biraz üsteleyince çoğu kez ipler kopuyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Bana yol gösterir misiniz? 
  2. Öğretmeni çocuğumdan şikâyetçi; dersi ciddiye almıyor, kendini vermiyor, ders dinlemiyor. İstese yapabilecek, akıllı bir çocuk ama ilgisiz, diyor. 

Bu konu üzerinde bir araştırma yapmaya karar verdim ve şimdi sizden yardım istiyorum. Lütfen aşağıda sorduğum soruları kısaca cevaplayarak iletişim@dogancuceloglu.net adresinden veya sitenin iletişim bölümünden konu kısmına “araştırma” yazarak bana gönderin. 

Aşağıdaki soruları cevaplamak sanırım 10 dakikanızı alır. 

Soru 1: Yukarıda iki başlık altında özetlediğim durumu yakın çevrenizde siz de gözlüyor musunuz? Yani dile getirilen sorun ne kadar yaygın? 

Soru 2: Derse çalışmak istemeyen çocuk sizce neden çalışmak istemiyordur? 

Soru 3: Sınıfta dersi ciddiye almayan, kendini vermeyen, dinlemeyen çocuk sizce neden böyle davranıyordur? 

Soru 4: Çocuğu çalışmadığı zaman anne ve baba sizce ne yapmalı? 

Soru 5: Öğrenci sınıfta derse ilgi göstermediği zaman sizce öğretmen ne yapmalı? 

Süre veremiyorum, ama sonuçları sizlerle buradan paylaşacağımı bilmenizi istiyorum. İlginize, emeğinize ve zamanınıza şimdiden teşekkür ederim. 

Doğan Cüceloğlu (17.11.2013) 

Yorumlarınızı Paylaşın

GÖNDER

0 Yorum

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Güncel Video

Çaresizlikten nasıl kurtuluruz?

‘İyimser’ ve ‘kötümser’ olmak arasındaki fark nedir? Çaresiz mi doğuyoruz? Neden depresyona giriyoruz?