Yapmak İçin Bilmek Yetmiyor

Ağzıma aldığım her bir lokma, içtiğim her bir sigara, yazdığım her bir kelime bir seçimdir. 

Son on gündür Şikago’dayım; sokakta, lokantada, kafede, parklarda gördüğüm insanların çoğu okula gitmiş, eğitimli insan izlenimi veriyor. Hal ve hareketlerinden, kılık kıyafetlerinden eğitimsiz olduğunu düşündüklerim de var, ama fark etmiyor; eğitimli eğitimsiz olsun gördüklerimin çoğu aşırı kilolu, yani obez. “Artık bu kadar da olamaz!” dedirtecek kadar obez. 

Sekiz yaşında, on yaşında çocuklara kadar inmiş obezite. Dediğim gibi eğitimli eğitimsiz fark etmiyor, çoğunluk böyle. Obezitenin sağlıksız bir durum olduğunu bilmeyecek insanlar değiller; bu toplumda, internetten, televizyondan, kitaplardan, kurslar ve konferanslardan sağlık konusunda bilgi akışı var. Geçenlerde bir istatistik okumuştum; Türkiye’de doktorların %76’sı sigara içiyormuş. Onlar da sağlık konusunda cahil değiller. “Doğru olanı yapmak” için bilgi yetmiyor. Başka bir “şey”e daha ihtiyaç var! Bir doktoru sigara içmekten alıkoyacak “şey” ne ise iştahlı bir insanı abur cubur yemekten alıkoyacak “şey” de aynı! O “şey” ne? 

**

Yaşam seçimlerden oluşur. Seçimlerini ya ‘kültür robotu’ olarak farkına varmadan yaparsın, ya da bir ‘şahsiyet’ olarak “evet” derken neye “hayır” dediğini bilerek. Ağzıma aldığım her bir lokma, içtiğim her bir sigara, yazdığım her bir kelime bir seçimdir. 

Eğitimci Nurdoğan Arkış’ın “Mümkün” adlı kitabında belirttiği gibi, istesek de, istemesek de yaşamımızın lideriyiz ve benim yaptığım her bir seçim ‘kim olduğumu’ ve ‘gelecekte kim olacağımı’ tanımlar. İşte o “şey” kendimi ve geleceğimi tanımlayan irademin temelidir. 

“Gerçek Özgürlük” ve “Savaşçı” kitaplarımı okumuş olanlar kendileri için o “şey”in ne olduğunu umarım keşfetmişlerdir. “Doğru olanı yapma” gücünün kaynağı “şey”i keşfetme yolculuğu içinde olanlara selam olsun! 

Doğan Cüceloğlu (18.07.2015) 

Yorumlarınızı Paylaşın

GÖNDER

0 Yorum

  1. Henüz yorum yapılmamış.

İlgili kitaplar

Güncel Video

Çaresizlikten nasıl kurtuluruz?

‘İyimser’ ve ‘kötümser’ olmak arasındaki fark nedir? Çaresiz mi doğuyoruz? Neden depresyona giriyoruz?