Gelecekle İlgili Hayali Olmayana…

"Hayali olan gençle hayali olmayan genç karşılaştırıldığında aralarında ne gibi farklar görürüz? Bu iki insanın hayatı nasıl farklı gelişir?"

Bizim evde kahvaltıda başlayan sohbet kahvaltıdan sonra da 20-30 dakika devam eder. Kızımız Umay ve eşim Yıldız’la her sabah yaptığımız bu kahvaltı sohbetlerinden kafamın ve gönlümün beslendiğini hissederim. Geçen sabah Yıldız bir gençle yaptığı sohbeti anlatıyordu ve, gelecekle ilgili hayali olmayana bir şey vermen mümkün değil, dedi. (‘Ve’ den sonra virgül kullandığımın farkındayım; lütfen kafayı buna takıp ne diyeceğimi göremez hale gelmeyin!) Yıldız anlatmaya devam etti, ama benim kafam bu söze takıldı. Ne kadar gerçeği yansıtan bir söz: GELECEKLE İLGİLİ HAYALİ OLMAYANA BİR ŞEY VERMEN MÜMKÜN DEĞİL!

Neden, “ne kadar gerçeği yansıtan bir söz!” diye düşündüm? Şu soruları açıklığa kavuşturmam gerektiğini hissettim: 1- Bir gencin gelecekle ilgili hayali olması ne demek? Hayali olan gençle hayali olmayan genç karşılaştırıldığında aralarında ne gibi farklar görürüz? Bu iki insanın hayatı nasıl farklı gelişir?

2- Gencin hayalinin olmasından kim sorumlu? Gencin kendisi, ailesi, okul ve eğitim sistemi?

3- Gencin gelecekle ilgili bir hayali olmasını isteyen: a. Anne baba çocuğuna kendi düşündüğü ve doğru bulduğu bir hayali yüklemeli mi? İlgisiz mi kalmalı? Anne baba için doğru yaklaşım ne?  b. Eğitim sistemi kendi düşündüğü ve doğru bulduğu bir hayali öğrencisine yüklemeli mi? İlgisiz mi kalmalı? Doğru yaklaşım ne?

Yukarıdaki sorular aklıma gelen en temel sorular; tabii başka sorular da sorulabilir. Bu soruları teker teker ela almak ve işlemek konuya açıklık getirir diye düşünüyorum. Şimdilik şu kadarını söylemekle yetineyim: “Korku Kültürü” ve “Gerçek Özgürlük” kitaplarımda ele aldığım Denetim Odaklı Korku Kültürü ve Gelişim Odaklı Değerler Kültürü, iki farklı kültür, bu sorulara farklı cevaplar verecektir. Konu önemli mi? Üzerinde düşünmeye değer mi? Düşüncelerinizi önemsiyorum. İlginiz için teşekkür ederim.

Doğan Cüceloğlu (29.102.2019)

Yorumlarınızı Paylaşın

GÖNDER

2 Yorum

  1. Farida İsayevaHayelleri büyük olanların hedefleri büyük olur,ona göre hareket ederler.Küçük hedefleri olanların adımlarıda küçük olur.
  2. Fatih İbrahim KaracaYıldız hanıma katılıyorum her şey hayalle başlar umutla devam eder.

İlgili kitaplar

Güncel Video

Çaresizlikten nasıl kurtuluruz?

‘İyimser’ ve ‘kötümser’ olmak arasındaki fark nedir? Çaresiz mi doğuyoruz? Neden depresyona giriyoruz?