Mutlu Aile Mutlu Çocuk

Bu bir kitabın başlığı ve yazarı değerli meslektaşım Birsen Özkan. Kitabın alt başlığı, “Çocuğuyla Etkili İletişim Kuran Anababanın El Kitabı” diyor. (Final Kültür Sanat Yayınları tarafından basılmıştır.)

Kitap Dr. Thomas Gordon’un gözlem, fikir ve uygulamalarından bol alıntılar yaparak ‘etkili anababa’ olma yolunda bir farkındalık oluşturmayı amaçlıyor. Birsen Özkan şöyle diyor: “En büyük isteğim kitabın, anababalığını geliştirmeyi amaçlayan anne ve babalara destek olmasıdır. Bu nedenle kitapta çok sayıda örnek ve alıştırma var. Ayrıca her konunun sonunda “Hafta İçi Çalışmaları”, ekler bölümünde de alıştırmalara örnek yanıtlar bulunuyor. … Kitabın küçük çocukların anababalarına hitaben yazıldığı görülecektir… Ancak bilinmelidir ki, “Etkili İletişim” modeli, her yaştan çocukla/ergenle/yetişkinle kullanabileceğiniz bir tekniktir. Anlaşılmadığını düşündüğünüz noktalar olursa e-posta adresime yazarak (kitapta verilmiş) açıklama isteyebilirsiniz.”

Kitap üç bölümden oluşmuş.

Birinci bölüm ‘çocuk eğitiminde disiplin,’ ‘çocukları etkilemek ile denetlemek arasındaki fark,’ ‘iletişim nedir,’ ‘duygusal zeka geliştirilebilir mi,’ gibi soruları ele almaktadır.

İkinci bölüm, ‘duyguların iletişime etkisi,’ ‘kabul etmenin kıymeti,’ ‘iletişim engelleri,’ ‘etkin dinleme,’ ‘sen dili, ben dili,’ ‘anababa gücünün etkileri,’ ‘değerlerin iletişime etkisi,’ ‘anababa ile çocuğun istek ve ihtiyaçları çatışınca’ gibi etkili iletişimin temel kavramlarını ve süreçlerini tanımlayıp anlatıyor.

Üçüncü bölüm yaşanmış örnekleri anlatıyor.

Yılların deneyimi ve emeği ile oluşmuş bu kitabı yazdığı için değerli meslektaşım Birsen Özkan’a teşekkür ediyor ve kendisini kutluyorum. Umudum o ki, birçok anababa bu kitaptan yararlanarak kendini geliştirir ve kitap amaçladığı daha mutlu bir aile ortamının oluşturulması hedefine hizmet eder.

Yorumlarınızı Paylaşın

GÖNDER

0 Yorum

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Güncel Video

Çaresizlikten nasıl kurtuluruz?

‘İyimser’ ve ‘kötümser’ olmak arasındaki fark nedir? Çaresiz mi doğuyoruz? Neden depresyona giriyoruz?