Annem Ve Hayatın Anlamı (Irvin D. Yalom)

"Psikoterapist Irvin Yalom bu eğlenceli ve düşündürücü kitabında hasta ve terapist karşılaşmalarının gizemli yanlarıyla ilgili derin araştırmalarını okuyucuyla paylaşıyor."

Psikoterapist Irvin Yalom bu eğlenceli ve düşündürücü kitabında hasta ve terapist karşılaşmalarının gizemli yanlarıyla ilgili derin araştırmalarını okuyucuyla paylaşıyor. 
 
Kendi klinik deneyimlerine dayanan öykülerde Irvin Yalom hastalarına ve kendisine dönüşüm yolunda rehberlik ederken bir kez daha insan zihnini anlamaya çalışan korkusuz bir kâşif olduğunu ispatlıyor. Bu yolculukta anlamlı detaylarla ve keskin gözlemlerle kâğıda aktarılmış, daima akılda kalacak karakterlerle tanışıyoruz: Yalom’un ölüm yoldaşı Paula, terapistinin gözlemlerine kulak misafiri olunca hasta gizliliği konusuna yeni bir boyut kazandıran Myrna; Yalom’un bir yandan kendi içindeki kederi dökmek, bir yandan da şifa vermek istediği Magnolia ve tabii Yalom’un, oğlunu sevgisiyle ve onaylamaz tavrıyla boğan huysuz, bunaltıcı annesi… 
 
Her alandan okuyucular için eşsiz bir kaynak olan, terapistlerin kalbine ve zihnine belki de gayrimeşru bir kapı açan Annem ve Hayatın Anlamı insan ilişkilerinin dönüştürücü gücünü gözler önüne seriyor. 
 
 
“Acıyı ve iyileşme sürecini konu eden bu büyüleyici öyküler bizi terapötik deneyimin özüne ulaştırıyor.”
Maggie Scarf 
 
Annem ve Hayatın Anlamı’nı okuyarak benzersiz bir terapistin zihnine konuk olma şansını yakalıyor ve kabına sığmayan bir ruha tanıklık ediyorsunuz.” 
Mark Epstein 
 
“Çoğu psikoterapistin aksine Yalom çok becerikli bir hikâye anlatıcısı. Öyle becerikli ki aylar ve hatta yıllar süren terapi seanslarının damıtılmasıyla elde edilmiş, işin özüne dair bilgilerin zihninize nasıl kolayca yerleştiğini anlamıyorsunuz bile.”
Times Literary Supplement
 
“Irvin Yalom, Aşkın Celladı’ndaki zekice, hayranlık uyandıran hikâye anlatıcılığı kabiliyetini bu kitapla pekiştirmiş. Altı etkileyici öyküden oluşan Annem ve Hayatın Anlamı usta bir terapistin profesyonel ve kişisel deneyimleriyle büyük değer kazanıyor.”
Kirkus
 
“Yalom bazı hastalarının kendi kendilerini iyileştirme güçleriyle ilgili müthiş örnekleri bir araya toplamış.”
Booklist
 
“Irvin Yalom bir terapist olarak engin deneyimini, felsefe ve edebiyat bilgisini ve tüm insancıllığını bu kusursuz psikoterapi öyküleriyle birleştirmiş. Hastalarının terapi sürecinde faal olmasını sağlarken kullandığı becerilerin aynısını okuyucuları öykülerle bağlantıda tutmak için de kullanmış.”
David Spiegel
 
“İronik ve kendini iyi tanıyan Yalom bizi hafifçe ölüm fikriyle tanıştırıyor, deliliğin sınırına yaklaştırıyor ve kederin derinlikleriyle buluşturuyor. Onunla beraberken hastalarıyla yaptığı sevgi dolu anlaşmanın bir benzerini yapmış oluyoruz. Kendimizi tamamen ve dürüstçe açığa çıkarıyoruz ki varoluşsal gerçekliklerle yüzleşebilelim ve yaşamlarımıza anlam, zenginlik katalım. Eminim annesi okusaydı Yalom’la gurur duyardı.”
Harold Hamis
 
“Irvin Yalom bizi şaşırtmaya devam ediyor. Canlılık, hitabet gücü, bilgelik, cesaret ve iyi bir dinleyici olma becerisi bu kitabı bizim için ömür boyu vazgeçilmez kılıyor.”
Leston Havens
 
“Bu kitabın her bir bölümünde aydınlanma yaşıyor, şiddetli duygularla doluyor ve farkındalıklar geliştiriyoruz. Sanırım kitaptaki ‘Macar Kedinin Laneti’ adlı öykü on yıllar boyunca, hatta belki sonsuza dek yüksek sesle okunacak. Annem ve Hayatın Anlamı gerçek bir armağan.”
William Peter Blatty
 
“Hasta ve terapist arasındaki bağ üzerine hayranlık uyandıran bir anlatım.”
Nick Nolte
 
“Yalom bizi kuşatan şeytanlarla ilgili bir melekmiş gibi yazıyor.”
Rollo May
 
“Yalom terapinin onun için ne anlam ifade ettiğini bizimle paylaşıyor ve bunu kıskanılası bir açıklık ve üslupla yapıyor.”
Times Literary Supplement
 
“Irvin Yalom bu bilgece ve eğlenceli kitabında gerçekten de bize hayatın anlamıyla ilgili küçük parçalar veriyor.”
Jewish Chronicle

Yorumlarınızı Paylaşın

GÖNDER

0 Yorum

  1. Henüz yorum yapılmamış.
Güncel Video

Çaresizlikten nasıl kurtuluruz?

‘İyimser’ ve ‘kötümser’ olmak arasındaki fark nedir? Çaresiz mi doğuyoruz? Neden depresyona giriyoruz?